Spacery po zielonej Łodzi ODE Zrodla

Przystanek 1 Przystanek 2 Przystanek 3 Przystanek 4 Przystanek 5 Przystanek 6 Przystanek 7 Przystanek 8 Przystanek 9 Przystanek 10 Przystanek 11 Przystanek 12 Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Dąb szypułkowy Głóg dwuszyjkowy Głóg dwuszyjkowy Głóg dwuszyjkowy Głóg dwuszyjkowy olsza czarna Platan klonolistny Grab pospolity Grab pospolity Grab pospolity Grab pospolity Brzoza brodawkowata Daglezja zielona Miłorząb dwuklapowy Miłorząb dwuklapowy Sosna wejmutka Olsza czarna Kalina koralowa Kasztanowiec biały Kasztanowiec biały buk zwyczajny Buk zwyczajnyodm. pierzasta Topola szara Klon jawor Świerk kłujący Grab pospolity Cis pospolity Cis pospolity Sosna czarna Sosna limba Dąb bezszypułkowy odm. nieszpułkowa Klon zwyczajny Cis pospolity Skrzydłorzech kaukaski Sosna wejmutka Choina kanadyjskia Modrzew europejski Sosna czarna Topola chińska Topola kalifornijska Topola kalifornijska Wierzba biała Wierzba biała Dąb szypułkowy Żywotnik zachodni Żywotnik zachodni Świerk kłujący Świerk kłujący Jałowiec

PARK ŹRÓDLISKA I

Przystanek 8

Kierujemy się na wschód, przechodzimy przez dwa mostki, mijamy grupę krzewów i drzew iglastych, głównie świerków i żywotników (popularnie zwanych tujami). Ta część parku jest najwyżej położona, rozciąga się stąd widok na park i staw.
Od lat trwają spory naukowców na temat pochodzenia nazwy Łodzi. Pierwsze skojarzenie z nazwą miasta, jeszcze bardziej spotęgowane gdy spojrzymy na herb miasta, to łódka pływająca po wodzie. Jednak na terenach średniowiecznej osady ani jej najbliższych okolic nie znajdziemy żadnej spławnej rzeczki czy akwenu co utwierdza w przekonaniu, że nazwa miasta nie wywodzi się od miejscowej rzeczki Łódki, jak się powszechnie sądzi, tym bardziej, że nazwa Łódka pojawiła się dopiero w XIX w., a wcześniej rzeczka znana była jako Starowiejska czy Ostroga. Znawcy dziejów miasta wysuwali różne hipotezy, J. K. Kochanowski twierdził na początku XX wieku, że nazwa pochodzi od herbu założycieli miasta - "Łodzia", kolejna hipoteza autorstwa A. Zanda mówi, iż nazwa pochodzi od wierzby łozy, zwanej w średniowieczu "łodzią", z kolei M. Baruch uważa, że nazwa pochodzi od osiadłego w tym rejonie Włodzisława. [Bieżanowski] Fakt, iż nazwa miasta nie jest związana z łódką, nie oznacza, że na terenach miasta nie było rzek. Obecnie przez Łódź przepływa 18 rzek. Swoja potęgę Scheibler, podobnie jak inni fabrykanci zawdzięcza właśnie dużej ilości rzeczek i źródeł. Źródło to naturalny wypływ wody podziemnej na powierzchnię ziemi, początek rzeki, strumienia [Słownik Języka Polskiego PWN]. Nazwa parku Źródliska jak i nazwa Wodnego Rynku wywodzi się od źródeł znajdujących się w lesie w miejscu dzisiejszego parku. Strumienie te zasilały rzekę Jasień, która dzisiaj w większości płynie ukrytymi w ziemi kanałami, wypływa i tworzy staw w Parku Widzewskim, w okolicy parku nad Jasieniem i na Księżym Młynie (między ul. Rydza Śmigłego i ul. Przędzalnianą). Od średniowiecza na Jasieniu stało pięć młynów, rzeka była czysta i stosunkowo duża (1 metr głębokości). Służyła fabrykantom (m.in. Geyerowi, Grohmanowi, Kopischowi, Wendischowi, Langemu) do produkcji, płukania, bielenia, farbowania, krochmalenia, była siłą napędową warsztatów. Rzeka w przeciągu niewielu lat stała się ściekiem.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 >>

Powrót na stronę główną parku

- - - -
 

STRONA GŁÓWNA

 

PARKI ŁODZI

 

PARKI REGIONU

 

DRZEWA W PARKACH

 

RZEKI ŁODZI

 

DLA NAUCZYCIELA

 

WARSZTATY

 

O PROJEKCIE

 
Okładka książki
Gratka dla miłośników parków i Łodzi - torba bawełniana z ręcznie robionym nadrukiem przedstawiającym wyraźnie nudzącego się Tuwima na ławeczce z teksem 'Siedzę tu i siedzę... Chyba pójdę na spacer do parku'. Torba o wymiarach 38x40 cm, ręczna robota, nadruk brązową farbą akrylową do tkanin, autor Piotr Świderek (www.bardzofajny.net). Torby można kupić w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Więckowskiego 33 pok. 310. Cena 7 zł
warsztaty terenowe

KONTAKT


Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
www.zrodla.org www.zieloneszkoly.pl
 

 



1,5% podatku na zieloną edukację Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.