Spacery po zielonej Łodzi ODE Zrodla

PARK IM. HENRYKA SIENKIEWICZA



Przystanek 2

Ośrodek Propagandy Sztuki
Kierując się w stronę ul. Kilińskiego dochodzimy do okazałego budynku w kolorze piaskowym. Wybudowano go w 1904 roku z przeznaczeniem na cukiernię-kawiarnię i pijalnię wód mineralnych i taką funkcję spełniał do 1924 roku, kiedy to został przebudowany na Miejską Galerię Sztuki.
"Miejska Galeria Sztuki powołana została w 1924 roku dzięki staraniom ławników z Wydziału Oświaty i Kultury łódzkiego Magistratu i poparciu prezydenta miasta Mariana Cynarskiego. Na jej siedzibę przeznaczono pawilon kawiarni położony w parku im. H. Sienkiewicza, który adaptowano na potrzeby wystawiennicze. Prowadzenie galerii powierzono Marianowi Dienstlowi-Dąbrowie, historykowi sztuki i publicyście. W zamian za dotację w wysokości 8 tys. zł rocznie, zobowiązano go do organizowania wystaw plastycznych, ze szczególnym uwzględnieniem artystów łódzkich, stworzenia kolekcji dzieł sztuki i propagowania twórczości. Uzupełnieniem działalności wystawienniczej była bogato zaopatrzona czytelnia czasopism artystycznych oraz dzienników krajowych i zagranicznych. Dużą popularnością cieszyły się tzw. 'czwartki literackie', w ramach których odczyty z zakresu literatury i sztuki wygłaszali. Dodatkową atrakcją były koncerty muzyczne nadawane w Europie, a odbierane przez słuchaczy za pomocą zainstalowanego w czytelni aparatu radiowego.
W styczniu 1931 roku Magistrat oddał Miejską Galerię Sztuki do dyspozycji Instytutowi Propagandy Sztuki w Warszawie, który do II wojny światowej organizował wystawy. Zgodnie z umową, co roku prezentowano prace łódzkich twórców. Nadal odbywały się w salonie odczyty i spotkania autorskie artystów i poetów.
Po wojnie wystawy w Miejskiej Galerii Sztuk Plastycznych urządzał Związek Zawodowy Polskich Artystów Plastyków. W 1951 roku galerię, której nazwę zmieniono na Ośrodek Propagandy Sztuki, podporządkowano Centralnemu Biuru Wystaw Artystycznych w Warszawie. Stan ten trwał do 1962 roku, kiedy to powołano samodzielne Biuro Wystaw Artystycznych w Łodzi."
(Źródło: http://www.miejskagaleria.lodz.pl)
Dzisiaj Ośrodek Propagandy Sztuki (galeria funkcjonuje pod ta nazwa od 1948 roku) jest częścią Miejskiej Galerii Sztuki. 8 kwietnia 2005 roku Ośrodek po remoncie i rozbudowie zainaugurował swoja działalność wystawą "Źródła tożsamości" nawiązującą do Wystawy Grupy Plastyków Nowoczesnych, która odbyła się w tutaj 62 lata temu. Dzięki modernizacji powierzchnia wystawiennicza galerii zwiększyła się o 200 metrów kw. powstała dwupoziomowa duża sala ekspozycyjna oraz mniejsze sale wystawowa i audiowizualna oraz pomieszczenia dodatkowe, pracownie, szatnia, magazyny, kawiarnia i księgarenka.
Informacje o aktualnych wystawach odbywających się w Ośrodku Propagandy Sztuki znaleźć można na stronie internetowej Miejskiej Galerii Sztuki.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Powrót na stronę główną parku

- - - -
-
 

STRONA GŁÓWNA

 

PARKI ŁODZI

 

PARKI REGIONU

 

DRZEWA W PARKACH

 

RZEKI ŁODZI

 

DLA NAUCZYCIELA

 

WARSZTATY

 

O PROJEKCIE

 
Okładka książki
Gratka dla miłośników parków i Łodzi - torba bawełniana z ręcznie robionym nadrukiem przedstawiającym wyraźnie nudzącego się Tuwima na ławeczce z teksem 'Siedzę tu i siedzę... Chyba pójdę na spacer do parku'. Torba o wymiarach 38x40 cm, ręczna robota, nadruk brązową farbą akrylową do tkanin, autor Piotr Świderek (www.bardzofajny.net). Torby można kupić w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Więckowskiego 33 pok. 310. Cena 7 zł
warsztaty terenowe

KONTAKT


Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
www.zrodla.org www.zieloneszkoly.pl
 

 



1,5% podatku na zieloną edukację Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.