Spacery po zielonej Łodzi ODE Zrodla

PARK IM. HENRYKA SIENKIEWICZA



Przystanek 1

Wchodzimy do parku od strony ul. Sienkiewicza, tuż przy gmachu III Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki. Budynek szkoły zaprojektowany, przez Hilarego Majewskiego w 1881 roku, jego budowę zakończono w 1885 r.
Najważniejsze daty z historii szkoły (źródło: http://trojka.szkoly.lodz.pl):
1916 r. - powołanie Męskiej 4 - klasowej Szkoły Miejskiej
1919 r. - przekształcenie szkoły w 8 - klasowe Męskie Gimnazjum typu przyrodniczo - matematycznego
1921 r. - nadanie imienia Józefa Piłsudskiego
1926 r. - utworzenie Stowarzyszenia Byłych Wychowanków
1933 r. - przekształcenie klas trzecich w klasy pierwsze 4 - letniego gimnazjum
1945 r. - wznowienie pracy szkoły po przerwaniu działalności w grudniu 1939
1946 r. - nadanie nazwy I Miejskiego Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki
1949 r. - po upaństwowieniu nadanie nazwy XXI Państwowego Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki a od września 1949 roku przekształcenie w III Ogólnokształcącą Szkołę Stopnia Podstawowego i Licealnego
1954 r. - "Trójka" ze szkoły męskiej stała się koedukacyjną
1962 r. - od 1 września podział szkoły na III Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Łodzi i Szkołę Podstawową nr 173
Pierwszym dyrektorem szkoły był Leon Starkiewicz 1916 - 1939, którego popiersie znajduje się przed szkołą.

Kierując się w głąb parku mijamy po lewej stronie kwietniki, centralnym punktem tej części parku jest fontanna, która nie tylko upiększa park i umila pobyt spacerowiczom, ale jest również stałym bohaterem artykułów prasowych i zarzewiem konfliktów. Powstała w 1922 roku, łabędź z którego wyciągniętego do góry dzioba płynie woda, został wykonany przez zakłady sztukatorskie, wokół fontanny ustawiona został amorki.
W 1959 r. przy okazji porządkowania parku fontanna została przebudowana, na miejscu łabędzia pojawił się betonowy posąg chłopca z żaglówką. Według różnych wersji symbolizować miał początki miasta (na rzeźbie znajdował się napis "Ex navicula navis" (z łódki Łódź) albo nawiązywać do wiersza Juliana Tuwima o chłopcu bawiącym się stateczkiem. Projektantem rzeźby był Edward Nowicki, pochodzący z Wilna rzeźbiarz, który po wojnie zamieszkał w Łodzi. Jest on autorem m.in. łódzkiej Syrenki (w Pasażu Rubinsteina) i posągu Marii Sobczak, stojącego na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej.
"Chłopiec z żaglówką" na początku sierpnia 2002 roku stracił głowę (rzeźby w Parku Sienkiewicza często są niszczone przez wandali), brakująca głowę pracownicy Zieloni Miejskiej zastąpili inną. W tym samym czasie Urząd Miasta zorganizował przetarg na remont fontanny oraz na remonty placów zabaw. W połowie sierpnia zginął cały posąg, dochodzenie wykazało, że rzeźba nie została skradziona, lecz przewieziona do bazy Zieleni Miejskiej w celu konserwacji, gdyż jak tłumaczono w trakcie oczyszczania fontanny przez pracowników Zieleni chłopiec upadł i obtłukł sobie ręce. Pomimo wysiłków córki Edwarda Nowickiego oraz dziennikarzy Dziennika Łódzkiego amorek już nie wrócił na swoje miejsce. Zamiast "Chłopca z żaglówką" w kwietniu 2003 roku pojawiła się replika pierwszej rzeźby czyli łabędź autorstwa Zbigniewa Władyki i jego córki Zofii. Pomocą rzeźbiarzom służyła Gazeta Łódzka organizując akcję zbierania starych zdjęć przedstawiających dawną fontannę, które miały posłużyć za wzór. Ostatecznie łabędź wykonany został w Pracowni Rzeźby i Konserwacji Obiektów Zabytkowych w Łodzi przez Zofię Władykę-Łuczak (jej ojciec wcześniej zmarł).
Z doniesień Dziennika Łódzkiego z 2003 roku dowiadujemy się, ze być może "Chłopiec" wróci do parku. Miejski konserwator zabytków Wojciech Szygendowski mówił wówczas, że chciałby doprowadzić do powrotu rzeźby do parku, miałaby ona stanąć w pobliżu łabędzia, jednak spadkobiercy chcieliby aby chłopiec znów stanął na cokole fontanny. Do dziś w parku znajduje się tylko łabędź w otoczeniu amorków symbolizujących pory roku.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Powrót na stronę główną parku

- - - -
- - - -
- - - -
-
 

STRONA GŁÓWNA

 

PARKI ŁODZI

 

PARKI REGIONU

 

DRZEWA W PARKACH

 

RZEKI ŁODZI

 

DLA NAUCZYCIELA

 

WARSZTATY

 

O PROJEKCIE

 
Okładka książki
Gratka dla miłośników parków i Łodzi - torba bawełniana z ręcznie robionym nadrukiem przedstawiającym wyraźnie nudzącego się Tuwima na ławeczce z teksem 'Siedzę tu i siedzę... Chyba pójdę na spacer do parku'. Torba o wymiarach 38x40 cm, ręczna robota, nadruk brązową farbą akrylową do tkanin, autor Piotr Świderek (www.bardzofajny.net). Torby można kupić w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Więckowskiego 33 pok. 310. Cena 7 zł
warsztaty terenowe

KONTAKT


Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
www.zrodla.org www.zieloneszkoly.pl
 

 



1,5% podatku na zieloną edukację Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.