PARK IM. HENRYKA SIENKIEWICZA
Przystanek 1
Wchodzimy do parku od strony ul. Sienkiewicza, tuż przy gmachu III Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki. Budynek szkoły zaprojektowany, przez Hilarego Majewskiego w 1881 roku, jego budowę zakończono w 1885 r.
Najważniejsze daty z historii szkoły (źródło: http://trojka.szkoly.lodz.pl):
1916 r. - powołanie Męskiej 4 - klasowej Szkoły Miejskiej
1919 r. - przekształcenie szkoły w 8 - klasowe Męskie Gimnazjum typu przyrodniczo - matematycznego
1921 r. - nadanie imienia Józefa Piłsudskiego
1926 r. - utworzenie Stowarzyszenia Byłych Wychowanków
1933 r. - przekształcenie klas trzecich w klasy pierwsze 4 - letniego gimnazjum
1945 r. - wznowienie pracy szkoły po przerwaniu działalności w grudniu 1939
1946 r. - nadanie nazwy I Miejskiego Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki
1949 r. - po upaństwowieniu nadanie nazwy XXI Państwowego Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki a od września 1949 roku przekształcenie w III Ogólnokształcącą Szkołę Stopnia Podstawowego i Licealnego
1954 r. - "Trójka" ze szkoły męskiej stała się koedukacyjną
1962 r. - od 1 września podział szkoły na III Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Łodzi i Szkołę Podstawową nr 173
Pierwszym dyrektorem szkoły był Leon Starkiewicz 1916 - 1939, którego popiersie znajduje się przed szkołą.
Kierując się w głąb parku mijamy po lewej stronie kwietniki, centralnym punktem tej części parku jest fontanna, która nie tylko upiększa park i umila pobyt spacerowiczom, ale jest również stałym bohaterem artykułów prasowych i zarzewiem konfliktów.
Powstała w 1922 roku, łabędź z którego wyciągniętego do góry dzioba płynie woda, został wykonany przez zakłady sztukatorskie, wokół fontanny ustawiona został amorki.
W 1959 r. przy okazji porządkowania parku fontanna została przebudowana, na miejscu łabędzia pojawił się betonowy posąg chłopca z żaglówką. Według różnych wersji symbolizować miał początki miasta (na rzeźbie znajdował się napis "Ex navicula navis" (z łódki Łódź) albo nawiązywać do wiersza Juliana Tuwima o chłopcu bawiącym się stateczkiem. Projektantem rzeźby był Edward Nowicki, pochodzący z Wilna rzeźbiarz, który po wojnie zamieszkał w Łodzi. Jest on autorem m.in. łódzkiej Syrenki (w Pasażu Rubinsteina) i posągu Marii Sobczak, stojącego na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej.
"Chłopiec z żaglówką" na początku sierpnia 2002 roku stracił głowę (rzeźby w Parku Sienkiewicza często są niszczone przez wandali), brakująca głowę pracownicy Zieloni Miejskiej zastąpili inną. W tym samym czasie Urząd Miasta zorganizował przetarg na remont fontanny oraz na remonty placów zabaw. W połowie sierpnia zginął cały posąg, dochodzenie wykazało, że rzeźba nie została skradziona, lecz przewieziona do bazy Zieleni Miejskiej w celu konserwacji, gdyż jak tłumaczono w trakcie oczyszczania fontanny przez pracowników Zieleni chłopiec upadł i obtłukł sobie ręce. Pomimo wysiłków córki Edwarda Nowickiego oraz dziennikarzy Dziennika Łódzkiego amorek już nie wrócił na swoje miejsce. Zamiast "Chłopca z żaglówką" w kwietniu 2003 roku pojawiła się replika pierwszej rzeźby czyli łabędź autorstwa Zbigniewa Władyki i jego córki Zofii. Pomocą rzeźbiarzom służyła Gazeta Łódzka organizując akcję zbierania starych zdjęć przedstawiających dawną fontannę, które miały posłużyć za wzór. Ostatecznie łabędź wykonany został w Pracowni Rzeźby i Konserwacji Obiektów Zabytkowych w Łodzi przez Zofię Władykę-Łuczak (jej ojciec wcześniej zmarł).
Z doniesień Dziennika Łódzkiego z 2003 roku dowiadujemy się, ze być może "Chłopiec" wróci do parku. Miejski konserwator zabytków Wojciech Szygendowski mówił wówczas, że chciałby doprowadzić do powrotu rzeźby do parku, miałaby ona stanąć w pobliżu łabędzia, jednak spadkobiercy chcieliby aby chłopiec znów stanął na cokole fontanny. Do dziś w parku znajduje się tylko łabędź w otoczeniu amorków symbolizujących pory roku.
|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>
Powrót na stronę główną parku
|
|
|