Spacery po zielonej Łodzi ODE Zrodla

Przystanek 1 Przystanek 2 Przystanek 3 Przystanek 4 Przystanek 5 Przystanek 6 Przystanek 7 Kasztanowiec biały Platan klonolistny Lipa krymska Lipa krymska Kalina koralowa Modrzew europejski Daglezja zielona Dąb szypułkowy Grab pospolity Brzoza brodawkowata Dąb szypułkowy 

STAWY JANA (OSiR))

ul. Rzgowska, Paradna, Kosynierów Gdyńskich

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi jest obecnie gospodarzem terenu i użytkownikiem zabytkowego dworu na Chojnach. Dwór z położonym na południe od niego parkiem znajduje się przy drodze wylotowej z miasta prowadzącej do Piotrkowa. Położony jest między ulicą Rzgowską, Kosynierów Gdyńskich i Paradną. W południowej części parku w dolinie rzeki Olechówki leży staw Jana, przy którym znajdują się plaże i wypożyczalnia kajaków. Park pocięty nieregularnym układem ścieżek jest nierównomiernie zadrzewiony i posiada rozległe trawniki. Wśród drzew pięć jest szczególnie cennych. Są to jesion wyniosły i cztery lipy drobnolistne w wieku 160 – 180 lat.
W północnej części parku znajduje się dwór frontem zwrócony na południe. Od ulicy Rzgowskiej prowadzi do niego aleja drzew. Na jej przedłużeniu po przeciwnej stronie ulicy wznosi się neogotycki kościół pw. św. Wojciecha. Za dworem przy ulicy Kosynierów Gdyńskich w dawnym ogrodzie usytuowano domki campingowe oraz pole biwakowe. Zabudowania folwarczne położone na zachód i południowy zachód od dworu nie zachowały się. W zachodniej części parku znajduje się brodzik dla dzieci, a także obiekty sportowe: boisko do siatkówki i siatkówki plażowej. Od zachodu z parkiem sąsiaduje Chojeński Klub Sportowy.
Dwór wybudowany został pod koniec XVIII wieku przez Benedykta Górskiego. Jest to niewielki parterowy budynek wzniesiony z bali modrzewiowych o konstrukcji zrębowej, otynkowany. Pokryty jest dachem gontowym, łamanym, polskim.
Ostatnim właścicielem folwarku chojeńskiego był Franciszek Zimmerman. Po wojnie majątek upaństwowiono i włączono w granice Łodzi. Park z dworem przekształcono w ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny nazywany „Stawami Jana”. Obecnie istnieje tylko jeden staw, drugi, po którym pozostało tylko zagłębienie terenu, leży na zachód od parku przy Chojeńskim Klubie Sportowym. Powierzchnia parku wynosi 18,34 ha, w tym staw 4,3 ha.
Jak należy przypuszczać, nazwa „Stawy Jana” wzięła się od Jana Mulinowicza, który, jak głosi legenda na początku XVII wieku po stracie rodziców, wypędzony ze swego mieszkania siedział zapłakany przy drodze prowadzącej do Piotrkowa. Sierotą zaopiekowało się przejeżdżające traktem małżeństwo z Krakowa. Po ich śmierci Janek stał się właścicielem znacznego majątku. W miejscu, w którym spotkał swych dobrodziejów, postawił w 1634 roku kolumnę z szarego marmuru na prostokątnym piedestale o łącznej wysokości około 8 metrów. Kolumna zniszczona przez Niemców w 1939 roku była prawdopodobnie najstarszym pomnikiem w Polsce. Po wojnie w tym miejscu przy ulicy Kolumny postawiono postument z figurą Chrystusa. Z inicjatywy Jana Mulinowicza i za jego pieniądze w 1643 r. dokonano renowacji kościoła pw. św. Wojciecha. W skarbcu kościelnym przechowywane są ofiarowane przez niego pozłacany kielich mszalny z 1628 r. i srebrna monstrancja z 1638 r.

Opracował: Piotr Wierciński

Powiększenie mapy >  |  Mapa w wersji do kserowania >  |  Ścieżka dydaktyczna >  |  Galeria zdjęć >
 

STRONA GŁÓWNA

 

PARKI ŁODZI

 

PARKI REGIONU

 

DRZEWA W PARKACH

 

RZEKI ŁODZI

 

DLA NAUCZYCIELA

 

WARSZTATY

 

O PROJEKCIE

 
Okładka książki
Gratka dla miłośników parków i Łodzi - torba bawełniana z ręcznie robionym nadrukiem przedstawiającym wyraźnie nudzącego się Tuwima na ławeczce z teksem 'Siedzę tu i siedzę... Chyba pójdę na spacer do parku'. Torba o wymiarach 38x40 cm, ręczna robota, nadruk brązową farbą akrylową do tkanin, autor Piotr Świderek (www.bardzofajny.net). Torby można kupić w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Więckowskiego 33 pok. 310. Cena 7 zł
warsztaty terenowe

KONTAKT


Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
www.zrodla.org www.zieloneszkoly.pl
 

 



1,5% podatku na zieloną edukację Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.