LAS ŁAGIEWNICKI
ul. Łagiewnicka, Wałbrzyska, Skrzydlata, Kasztelańska, Wycieczkowa, Rogowska, Okólna, Serwituty, Trakt Strykowski
Las Łagiewnicki położony jest zaledwie kwadrans drogi od centrum miasta. Znajduje się w północno-wschodniej części Łodzi. Jest największym miejskim kompleksem leśnym w Europie, zajmuje obszar 1205 ha. Od zachodu graniczy z ulicą Łagiewnicką, od południa z osadą Rogi i Osiedlem Powstania 1863 r., od wschodu z osadami Modrzew, Moskule i Łodzianka, zaś od północy z osadą Skotniki, zbiegając się z administracyjną granicą miasta Łodzi.
Nazwa lasu pochodzi od osady Łagiewniki powstałej prawdopodobnie w XI wieku. Z osady tej dostarczano na dwór książęcy łagwie, czyli naczynia z drewna i skóry, służące do przechowywania i przenoszenia napojów.
Źródła odnotowują, że w latach 70-tych XVII wieku w Łagiewnikach zdarzały się cudowne objawienia św. Antoniego. Dla ich upamiętnienia zbudowano drewnianą kapliczkę, do której wkrótce zaczęły przybywać pielgrzymki wiernych. W 1680 r. cud objawienia św. Antoniego został oficjalnie uznany przez kościół, poczym postanowiono w miejscu objawienia postawić kościół i klasztor. Drewnianą kapliczkę przeniesiono nad strugę w lesie (gdzie znajduje się do dziś), a w jej miejsce wzniesiono murowany kościół z cudownym obrazem św. Antoniego, a następnie także murowany klasztor franciszkanów. Obydwa obiekty znajdują się tam do dziś.
Na terenie lasu miały miejsce ważne wydarzenia historyczne. W 1863 r. stacjonowali tutaj powstańcy pod dowództwem J. Sawickiego, a następnie Dworzaczka, którego oddziały stoczyły krwawą bitwę pod Dobrą. 18 czerwca 1905 r. agitatorzy PPS od kaplicy św. Antoniego poprowadzili w stronę Bałuckiego Rynku manifestantów (po paru dniach rozpoczęło się w Łodzi pierwsze w imperium carskim powstanie zbrojne robotników - 22-24 czerwca). W okresie II wojny światowej Las Łagiewnicki był miejscem kilku egzekucji dokonanych przez hitlerowców.
W kompleksie znajduje się jeden z wspaniałych pałaców pofabrykanckich Ludwika Heinzla Do zabytków zaliczmy także należący do pałacu folwark z charakterystyczną wieżyczką stajni.
W roku 1946 uwzględniając korzystne warunki klimatyczne, przekształcono pałac w Sanatorium Przeciwgruźlicze dla Dzieci.
Cały kompleks leży w dorzeczu Bzury, która bierze swój początek u podnóża Wzgórz Łagiewnickich. Bzura płynie ku zachodowi, tworząc trzy większe zbiorniki wodne Arturówek. Położone w malowniczej dolinie wśród lasu, dały początek największej w Łodzi bazie rekreacyjno-wypoczynkowej z przystanią kajakowo-wioślarską. Za stawami w Arturówku Bzura zmienia kierunek na północy, w okolicach Marianki przyjmując wody innej rzeczki wchodzącej w skład kompleksu leśnego - Łagiewniczanki.
Średni wiek drzewostanu to ok. 80 lat, choć w środkowej i północno-zachodniej części lasu zachowały się dwustuletnie dęby. Do najliczniej występujących krzewów należą czeremcha, kruszyna, kalina, szakłak, jarzębina, leszczyna, bez czarny. Badania występującej w lesie fauny pozwoliły stwierdzić 500 gatunków owadów (w tym m.in. 21 gatunków motyli), 115 gatunków ptaków, 25 gatunków ssaków, 15 gatunków ryb.
Z myślą ochronie przyrody, począwszy od roku 1965 wytyczono wiele szlaków pieszych i rowerowych, ścieżki przyrodniczo-leśne oraz umieszczono w wielu miejscach tablice informujące o walorach i historii danego miejsca. Las to również atrakcyjne miejsce dla różnych form rekreacji i wypoczynku, świadczyć mogą o tym organizowane tam licznie imprezy, takie jak biegi na orientacje czy rajdy rowerowe. Latem można napotkać osoby uprawiające jazdę konną, a zimą narciarzy.
W 1996 r. z części lasu utworzono rezerwat przyrody Las Łagiewnicki o powierzchni 69,85 ha. Głównym przedmiotem ochrony jest kompleks naturalnych fitocenoz różnorodnych postaci grądu i dąbrowy świetlistej. 31 grudnia 1996 r. cały kompleks wszedł w skład Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich rozciągającego się pomiędzy Łodzią, Strykowem i Brzezinami.
mapa Łagiewnik, mapa Arturówka
Opracowali uczniowie XII LO w Łodzi: Magdalena Błaszczyk, Adrianna Maciak, Anna Fokczyńska, Kamila Szablewska i Maciej Pawłowski pod kierunkiem p. Piotra Wiercińskiego
Powiększenie mapy >
|
Mapa w wersji do kserowania >
|
Ścieżka dydaktyczna >
|
Galeria zdjęć >
|
|
|
|